První kroky

V tomto článku se ve stručnosti dozvíte k čemu slouží jednotlivé součásti systému ENMONu a také jak s ním dále pracovat. Ke každému důležitému momentu je přiložené video, které vám pomůže s orientací probíraného tématu.

Probírané součásti systému

  1. Přihlášení

  2. Dashboard

  3. Provozovny

  4. Notifikace

  5. Měření spotřeby

  6. Uživatelé

  7. Spotřeba

Přihlášení

Poté co vám administrátor vytvoří účet, automaticky se na vaši emailovou adresu odešle odkaz pro vygenerování hesla. Z bezpečnostních důvodů je platnost tohoto odkazu omezena na 24 hodin. Pokud si v tomto intervalu nestihnete nastavit vaše heslo, kontaktujte svého administrátora, který vám může nechat odeslat nový odkaz.

Zvolte dostatečně silné heslo

Heslo by mělo obsahovat minimálně 8 znaků a alespoň 1 číslici, jinak může být označeno jako příliš snadno prolomitelné a nebude uloženo.

Dashboard

Ihned po přihlášení se vám zobrazí dashboard, který zobrazuje nejdůležitější údaje o spotřebě budov ve vašem portfoliu. Hodnoty spotřeb i nákladů lze porovnávat se stejným obdobím dle výběru zobrazení souhrnných dat v pravém horním rohu aplikace. Porovnávat data lze buď s předchozím měsícem nebo předchozím rokem. Doplňující informace jak se tyto ukazatele v mezidobí vyvíjejí, lze pak vyvolat najetím myši na zobrazené grafy.

V levém postranním panelu pak máte přístup k záložkám jednotlivých sekcí aplikace, které si blíže představíme.

Provozovny

V této záložce máte přehled všech vašich provozoven, kde můžete upravovat informace jednotlivých provozoven. V systému Enmon se provozovna rozumí jako areál nebo budova, případně její část, pro kterou vám chodí faktury od dodavatele energií. Provozovny si můžete sdružovat do různých logických celků pomocí tagů/značek podobně jako např. fotky na sociálních sítích.

Pro zobrazení detailu provozovny je třeba kliknout na tlačítko Detail, kde pak získáte jednotlivé údaje o spotřebě a nákladech provozovny v aktuálním kalendářním roce. Vidíte jaké typy energií se zde monitorují a také provozní dobu společně s přiřazenými uživateli, kteří provozovnu mohou spravovat.

Dalším důležitým údajem na této stránce je přehled nainstalovaných měřáků. Oranžový vykřičník značí, že daný měřák v posledních 12 hodinách neposlal žádné údaje. Pokud tento stav přetrvává déle než dva dny, kontaktujte zákaznickou podporu (info@enmon.tech). Ve většině případů jde o vybití baterie nebo ztrátu signálu.

Jména měřáků jsou nastavena techniky při instalaci, ale můžete si je libovolně pojmenovat po kliknutí na tlačítko, případně doplnit jejich EAN kód po kliknutí na tlačítko Upravit.

Příklad použití tagů

Společný rys

Příklady tagů

Společný rys

Příklady tagů

Lokace

Areál A5 Brno Česká Republika

Typ provozu

Prodejna Sklad škola

Zavedené úsporné opatření

LED FVE

Stáří objektu

< 5 let 10 - 15 let

Poté co své provozovny takto rozdělíte na kategorie, můžete tagy použít pro vyhledávání a také porovnávání v analýzách.

Jak se zběžně orientovat v prostředí Provozovny, můžete zhlédnout v tomto videu.

Notifikace

Dalším důležitým prvkem provozoven je možnost nastavení notifikace v případě, že by určitá provozovna vykazovala např. nezamýšlenou spotřebu či by naopak její výkon byl pod limitem. Notifikace lze nastavit podle energií, které jsou pro danou provozovnu analyzovány. Upozornění na e-mail tak lze získat po nastavení limitních hodnot pro jednotlivé možnosti. Pokud však nechcete upozornění získávat za provozovnu jako celek, můžete si nastavit upozornění i pro konkrétní měřák, který je s provozovnou svázaný.

Měření spotřeby

Záložka měření vám poskytuje přehled o zaevidovaných fakturách, ručních odečtech i automatických měřeních. Na tomto místě si můžete organizovat všechny své faktury, kontrolovat denní spotřeby v jednotlivých provozovnách a také kontrolovat spotřebu jednotlivých měřáků.


Hodnoty z faktury se následně zobrazí v grafech a také pro predikci nákladů v obdobích, pro které zatím fakturu nemáte (z nejaktuálnější faktury se použije hodnota ceny a spotřeby pro výpočet ceny za jednotku, touto hodnotou se pak následně násobí spotřeby získané z ručních odečtů a automatických měřeních).

Postup přidání nové faktury

Klikněte na tlačítko Přidat měření v pravé horní části obrazovky. Zdroj odečtu zvolte Faktura a vyberte pro kterou z vašich provozoven tato faktura platí. Následně už stačí pouze zadat období faktury, vybrat veličinu a zadat celkovou cenu (např. u elektrické energie sečtěte platbu za distribuci i odběr) a spotřebu.

Uživatelé

K této části systému mají přístup pouze uživatelé s právy administrátora

Typy uživatelských účtů:

  • Admin - Má přístup ke všem odběrným bodům společnosti a jejich statistikám. Může vytvářet nové uživatele.

  • User - Může přistupovat pouze k určitým odběrným bodům, které jsou mu přiřazeny a jejich statistikám. Nemá povoleno vytvářet nové uživatele.

Správný postup k vytvoření uživatele naleznete ve videu.

Spotřeba

V této části systému můžete v grafech analyzovat naměřená data. Pokud byste například chtěli porovnat spotřebu poboček v Praze a Brně, tak si je můžete vybrat všechny za pomocí tagů. Poté co stisknete tlačítko Filtrovat, se vám nejdříve v grafu zobrazí suma spotřeb všech provozoven označených tagem "Praha" nebo "Brno", které si pak dále můžete porovnávat dalším filtrem v možnostech Rozdělení > vybrané tagy.

Po kliknutí se sloupec rozdělí na dva pro každou provozovnu. Vaším dalším krokem může být například přepočet spotřeby na metr čtvereční plochy a porovnání s předchozím obdobím.

Jakoukoliv oblast grafu si můžete přiblížit jejím označením myší.

Související články